Technologie z ITM napędzają polski przemysł

Targi ITM Polska w Poznaniu od lat łączą ze sobą to co najlepszego do zaoferowania mają przemysł, biznes i nauka. Ta współpraca przynosi wymierne efekty. Przychody wystawców z ITM i rentowność ich biznesów regularnie rosną, niezależnie od koniunktury.

Obroty firm z branży maszynowej, wystawiających się w Poznaniu, rosną nieprzerwanie od 2010 roku. Ten trend widoczny był także w 2016 r. i nic nie wskazuje na to, by miał się odwrócić - wynika z danych InfoCredit, firmy zajmującej się zbieraniem, dostarczaniem i analizą danych gospodarczych, która wraz z MTP prowadzi serwis Strefa Wystawcy.

Popyt na maszyny dla przemysłu w Polsce od wielu lat rośnie, tak jak eksport. Polskie firmy, chcąc sprostać wymaganiom zagranicznych kontrahentów, inwestują w park maszynowy. Kontakty nawiązane w Poznaniu wydatki na promocję przynoszą oczekiwany zwrot. Od 2010 r. przychody wystawców z ITM wzrosły aż o 76 proc. Dla porównania - przychody całej branży maszynowej wzrosły w ostatnich sześciu latach o 60 proc.

Firmy wystawiające się na MTP stanowią także czołówkę branży maszynowej pod względem rentowności – aż 90 proc. z nich nie wykazuje strat. To także wynik lepszy od średniej w branży, w której rentowność wykazuje 85 proc. firm.

ITM zapewniają polskim wystawcom możliwość prezentacji innowacyjnych produktów i najnowszych technologicznych rozwiązań w międzynarodowym gronie, które stanowi blisko 50 proc. uczestników wydarzenia organizowanego przez MTP. Targi odwiedza ponad 17 tysiącami profesjonalistów, wśród których spotkać można przedstawicieli kadry zarządzającej, konstruktorów i projektantów. Oni z kolei szukają dla swoich firm najnowszych technologii. Dostarczają je głównie zagraniczni wystawcy. Choć w handlu maszynami dla przemysłu mamy deficyt, sprowadzane maszyny do Polski tworzą nasze PKB, produkując głównie na eksport.

Według ostatnich dostępnych danych, dostarczonych przez firmę InfoCredit, import maszyn do Polski jest wart ponad 1,7 mld USD rocznie, a eksport 518 mln USD. Najczęściej maszyny importujemy z Niemiec, Chin i Włoch. Jeśli chodzi o eksport najważniejsze rynki to Niemcy, Rosja i USA.

Najbardziej niedocenione rynki zbytu dla polskich eksporterów w Europie to Belgia, Holandia i Czechy. Wartość importu maszyn do tych krajów to od 2,8 mld USD do 1,4 mld USD rocznie. Jest więc o co walczyć. Tymczasem nasz udział w tamtejszych rynkach wynosi od 0,3 proc. (Belgia) do 1,2 proc. (Czechy).

Raporty branżowe tworzone przez firmę InfoCredit dostępne są bezpłatnie  dla wystawców z MTP. Wystarczy zalogować się w serwisie Strefa Wystawcy.

Wstecz