Technologia 3d chlebem powszednim w Azji?
Według raportu IDC do roku 2018 druk 3d w Japonii stanie się głównym nurtem w rejonie Azji-Pacyfiku. Natomiast zyski z tego rynku będą z roku na rok coraz większe.
W związku z tym, że klienci mają coraz większą wiedzę z zakresu technologii, można będzie czerpać z niej korzyści, w zupełnie nowych dziedzinach. Co jeszcze znalazło się w prognozach?
Na skutek wygaśnięcia paru znaczących patentów dotyczących druku 3d, możemy obserwować wiele sukcesów. Przez to, technologia ta jest bardziej dostępna. Nie będzie ona używana tylko w celu szybkiego prototypowania. Szereg zastosowań się znacznie powiększy.
Kolejne przypuszczenia mówią o tym, że dzięki ciągłemu wsparciu, również rządowemu oraz inwestycjom z Chin, Korei Południowej, Indii, na rynku 3d, zacznie się pojawiać coraz więcej dużych, znanych firm. Zajmują się one drukiem dokumentów, produkcją elektroniki, czy są producentami usługowymi.
Nowym trendem będzie to, aby odchodzić od standardowych, pracochłonnych metod produkcji. Wpłynie to znacząco na gospodarkę tych krajów w kolejnych latach, na czele z Chinami. To one są liderem w tej branży.
Zapowiada się także 30% spadek udziałów na rynku, firm zajmujących się tylko drukiem 3d. Stanie się tak, dlatego, że firmy się zintegrują. Znane marki dostrzegają potencjał inwestycyjny i decydują się na nowe, zaawansowane technologie, stąd zaobserwujemy wzrost liczby fuzji, przejęć. Przez to zwiększą też swoje wpływy.
Raport obejmuje również przemysł medyczny. Protezy wewnętrzne, a także zewnętrzne drukowane 3d, przestaną być w fazie eksperymentalnej, a będą produkowane masowo. Ze względu na niską cenę materiałów, łatwe dopasowanie do potrzeb indywidualnych, staną się znaczną częścią rynku protez. Dzięki akceptacji i wsparciu rządu, przemysł jest w końcu gotowy na to, żeby w pełni używać tej technologii produkcji, nie tylko w laboratorium.
IDC przewiduje także, że w niedalekiej przyszłości, technologia 3d będzie pełnić kluczową rolę już nie tylko w rejonie Azji-Pacyfiku, ale na całym świecie.
Jako że Polska należy do świata, warto wspomnieć, że i nasz rodzimy rynek ma spory potencjał. Każdego roku przybywa firm i instytucji, które świadczą usługi w zakresie technologii druku 3D a coraz więcej przedsiębiorstw, również tych z branży przemysłowej wytwarza tą technologią chociażby części zamienne do maszyn. Biorąc pod uwagę, jak mocno druk 3D osadzony został w przemyśle, w ramach targów ITM Polska odbędzie się druga edycja targów 3D Solutions dedykowanych zarówno profesjonalistom jak i hobbystom, podczas których przedstawiciele branży zaprezentują najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania.