Smary & Oleje – Smarowanie, Konserwacja, Tribologia - podsumowanie konferencji

20 lutego br. we Wrocławiu odbyła się I edycja konferencji "Smary i Oleje" przygotowana przez Wydawnictwo Trade Media International. Spotkanie to zostało objete patronatem targów ITM Polska. Zachęcamy do zapoznania się z krótką relacją.

Podczas konferencji Smary i Oleje prelegenci przedstawili szerokie spektrum zagadnień związanych z trybologią, praktycznymi aspektami smarowania, a także konserwacji maszyn i urządzeń. Dziś w dobie wprowadzania do produkcji koncepcji związanych z ideą Przemysłu 4.0 oczekujemy zwiększenia wydajności. Wprowadzanie nowoczesnych maszyn o coraz lepszych parametrach pracy wiąże się z wyższymi wymaganiami w stosunku do używanych w nich środków smarnych i sposobów ich aplikacji. Dlatego wiedza, jakie środki używać, jak kontrolować ich jakość w trakcie eksploatacji i jak je aplikować jest poszukiwana. Takie imprezy jak ta, to również okazja do bezpośredniego kontaktu z wystawcami prezentującymi nowoczesne rozwiązania i produkty związane ze smarowaniem, wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami i bezpośrednich rozmów z prelegentami.

Konferencję otworzył wykład dr hab. inż. Macieja Paszkowskiego dotyczący analizy wybranych zjawisk zachodzących podczas przepływu smarów plastycznych. Omówił w nim wybrane zjawiska zachodzące podczas przepływu smarów plastycznych przez elementy konstrukcyjne układów centralnego smarowania maszyn i urządzeń oraz w węzłach tarcia, takich jak łożyska toczne i ślizgowe. Jak stwierdził, zjawiska te mają istotne znaczenie utylitarne w eksploatacji smarów plastycznych i wpływają na efektywność smarowania. Przedstawił zagadnienie wpływ efektu Segré-Silberberga w smarach plastycznych na funkcjonowanie układów smarowniczych i węzłów tarcia.

W kolejnym wystąpieniu dr inż. Julia Woch, starszy specjalista badawczo-techniczny w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO) przedstawiła sposób oceny jakości środków smarowych za pomocą metod rozpraszania światła.

Jak nanosić smary w procesach montażowych? Omówił to zagadnienie Marek Bernaciak założyciel AMB Technic. Również jeden z pierwszych w Polsce edukatorów w zakresie technologii precyzyjnego dozowania płynów i past.

Następnie Marek Dębiński, kierownik Serwisu Olejowego, LOTOS Oil przedstawił zalety dla zakładów prawidłowej gospodarki smarowniczej. Mówił o tym, czym jest analiza olejowa, jakie najczęstsze błędy w smarowaniu popełniamy w gospodarce smarowniczej w firmie oraz jakie funkcje spełnia olej w układzie smarowania i jak to się ma do oczekiwań użytkowników.

Wiemy jak ważna, jest diagnostyka olejowa jako element TFM. Przedstawił to Jakub Chłodek, Główny Inżynier Działu Rozwoju i Sprzedaży Usług Diagnostyki Olejowej w Ecol. Jest on specjalistą z zakresu analiz olejowych, od wielu lat zajmujący się problematyką utrzymania ruchu. Natomiast o modyfikacji olejów roślinnych pod kątem zastosowań jako bazy olejowe do środków smarowych mówiła w trakcie swojego wystąpienia mgr inż. Justyna Chrobak specjalista chemik z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej.

Jacek Bialik kierownik Zespołu Serwisu Olejowego i Przemysław Niedzielski kierownik produktu w ORLEN OIL przedstawili w swoich wystąpieniach przemysłowe środki smarne ORLEN OIL w grupie Energy Efficiency.

Andrzej Kulik to niezależny konsultant, jeden z założycieli (SAMA) Southern African Maintenance Association przekształconym później na (SAAMA) Southern African Asset Management Association. W swojej prezentacji przedstawił zagadnienia związane ze smarowaniem, czyli dziedziną trybologiczną, dyscypliną utrzymania ruchu o statusie World Class Maintenance Management.

O czyszczeniu układów hydraulicznych Kleenoil bez przestoju produkcji mówił Łukasz Kubacki menadżer ds. Sprzedaży i Marketingu w Preston Group.

O ocenie jakości olejów smarowych mówił w swoim wystąpieniu prof. Krzysztof Biernat. Przedstawił krytyczną analizę wymagań jakościowych dla olejów smarowych zarówno pod kątem uwarunkowań eksploatacyjnych, jak i też metod pomiaru.

Słuchając wystąpienia Tomasza Kutery, dyrektora Inter Cars Przemysł w firmie Inter Cars i Jacka Majewskiego, właściciela firmy FILTRO-TECH, uczestnicy wrocławskiej konferencji dowiedzieli się o praktycznych sposobach na zwiększenie wydajności maszyn i ograniczenie awarii poprzez wpływ na układ hydrauliczny.

Tegoroczną konferencję zakończyło wystąpienie mgr. inż. Grzegorza Wszelaczyńskiego doktoranta Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Przedstawił w nim praktyczne problemy eksploatacyjne węzłów smarnych w maszynach górniczych pracujących w środowisku agresywnym.

W trakcie rozmów prowadzonych w czasie przerw uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami związanymi z zagadnieniami smarowania. Takie spotkania i możliwość nawiązywania kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach zawodowych jest wartością dodaną naszych konferencji. Również dzięki udziałowi wystawców, uznanych dostawców z branży smarowniczej można było uzyskać dodatkowe informacje bezpośrednio od specjalistów z firm.

Więcej informacji >>


collage_smary_i_oleje.jpg

Wstecz