Polska na drodze do nowoczesności. Co dalej?
Trwa 14. Forum Inżynierskie, które jest jednym w ważniejszych wydarzeń targów ITM Polska! Jego tematem jest „Reindustrializacja – ważne zadania dla Unii Europejskiej i państw członkowskich.”
Fora inżynierskie organizowane na Międzynarodowych Targach Poznańskich są zawsze ważną debatą środowisk: inżynierskich, naukowych, biznesowych. Jednym z newralgicznych wyzwań jakie stoją przed Polską jest pytanie: Co zmienić w naszym przemyśle, aby nasza gospodarka liczyła się?
- Temat ten jest ważną częścią strategii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju , która została przyjęta przez rząd, a rola inżynierów w realizacji jej założeń jest kluczowa. – mówiła Ewa Mańkiewicz-Cudny, Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej. – Do tej pory debaty odbywały się w duchu rozmów o innowacjach, dziś sięgamy po temat reindustrializacji. Potrzeba takich gałęzi i dziedzin przemysłu, które są najeżone myślą techniczną, nowoczesnych i takich, które ze względów środowiskowych, kulturowych oraz innych uwarunkowań społecznych są możliwie do wdrożenia w Polsce. Co dalej? Rozwój i reindustrializacja, w której centrum jest człowiek, a jego potrzeby oraz bezpieczeństwo są najważniejsze - pointowała Prezes.
Z kolei Jerzy Bujak, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowej Izby Gospodarczej, witając gości podkreślił rolę stratupów i motywowania młodych. - Dziś Polacy tworzą produkty i rozwiązania techniczne oraz technologiczne na poziomie europejskim, a nawet światowym. Jako potwierdzenie potencjału Polski w światowym przemyśle niech świadczy fakt, że Google dostrzegł siłę rodzimej myśli inżynierskiej i uruchomił w Warszawie IV Centrum Innowacyjnych Rozwiązań. – dodał. Zapraszając do aktywnego uczestniczenie w 14. Forum Inżynierskim, z mocą podkreślił, że: Inwestycja w młodość jest fundamentalna. Elektryczne samochody, to temat, w którym Polacy absolutnie muszą uczestniczyć. Z kolei ogromne sukcesy w telemedycynie, to rewolucja w służbie zdrowia przy wykorzystaniu rozwiązań inżynierskich.
Wszyscy goście podkreślali wiarę w to, że właśnie trwające Forum będzie spotkaniem przełomowym.
Trzypanelowy program obejmuje tematy: nowoczesny tabor kolejowy w Polsce, reindustrializacji w polskiej chemii, źródła i formy wsparcia procesów reindustrializacji polskiego przemysłu. Podczas Forum dostępna jest również - opracowana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny - „Opinia – Rola inżynierów w reindustrializacji Europy”.
Wydarzenie odbywa się w pawilonie nr 15, w sali nr 1.G i potrwa do godz. 14.50